fe-mail.gr

Fe-mail.gr

 

Τα βραβεία Oscar

26 Φεβρουαρίου 2007 | 09:25 μ.μ.

του ΧΑΡΗ ΜΠΟΤΣΑΡΗ

O πλήρης κατάλογος των Oscar κατά κατηγορία:

Καλύτερη ταινία:

Martin Scorsese για το “The Departed”

“Babel”

“The Departed” ΝΙΚΗΤΗΣ

“The Queen”

“Letters from Iwo Jima”

“Little Miss Sunshine”

Επιτέλους ο σκηνοθέτης Martin Scorsese τιμήθηκε με το βραβείο Oscar σκηνοθεσίας και μπήκε κι αυτός με καθυστέρηση 10ετιών στο κλαμπ των βραβευμένων.

Α΄ Γυναικείος Ρόλος:

Έλεν Μίρεν (The Queen)

Meryl Streep, “The Devil Wears Prada”

Helen Mirren, “The Queen” NIKHTΡIA

Penelope Cruz, “Volver”

Kate Winslet, “Little Children”

Judi Dench, “Notes on a Scandal”

A΄ Ανδρικός Ρόλος:

Φόρεστερ Γουιτάκερ


Leonardo DiCaprio, “Blood Diamond”

Forest Whitaker, “The Last King of Scotland” ΝΙΚΗΤΗΣ

Will Smith, “The Pursuit of Happyness”

Peter OʼTool, “Venus”

Ryan Gosling, “Half Nelson”

B΄ Γυναικείος Ρόλος:

Η Jennifer Hudson

Adriana Barraza, “Babel”

Cate Blanchett, “Notes on a Scandal”

Abigail Breslin, “Little Miss Sunshine”

Jennifer Hudson, “Dreamgirls” ΝΙΚΗΤΡΙΑ

Rinko Kikuchi, “Babel”

Β΄Ανδρικός Ρόλος:

Alan Arkin


Alan Arkin, “Little Miss Sunshine” ΝΙΚΗΤΗΣ

Eddie Murphy, “Dreamgirls”

Mark Wahlberg, “The Departed”

Djimon Hounsou, “Blood Diamond”

Jackie Earle Haley, “Little Children”

Σκηνοθεσίας:

Martin Scorsese


Clint Eastwood, “Letters from Iwo Jima”

Paul Greengrass, “United 93”

Martin Scorsese, “The Departed” ΝΙΚΗΤΗΣ

Stephen Frears, “The Queen”

Alejandro Gonzalez Inarritu, “Babel”

Πλήρες Σενάριο:

Michael Arndt


Guillermo Arriaga, “Babel”

Michael Arndt, “Little Miss Sunshine” ΝΙΚΗΤΗΣ

Iris Yamashita & Paul Haggis, “Letters from Iwo Jima”

Guillermo del Toro, “Panʼs Labyrinth”

Peter Morgan, “The Queen”

Προσαρμοσμένο Σενάριο:

William Monahan

Patrick Marber, “Notes on a Scandal”

William Monahan, “The Departed” ΝΙΚΗΤΗΣ

Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Peter Baynham & Dan Mazer Story by Sacha Baron Cohen & Peter Baynham & Anthony Hines & Todd Philips, “Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan”

Todd Field & Tom Perrotta, “Little Children:
Alfonso Cuaron & Timothy J. Sexton and David Arata and Mark

Fergus & Hawk Ostby, “Children of Men”

Ξενόγλωσση Ταινία:

Από την ταινία Lives of Others


“After the Wedding”, (Δανία)

“Days of Glory”, (Αλγερία)

Lives of Others”, (Γερμανία) ΝΙΚΗΤΗΣ

“Panʼs Labyrinth”, (Μεξικό)

“Water”, (Καναδάς)

Kινούμενα Σχέδια:

“Cars”

Happy Feet” ΝΙΚΗΤΗΣ

“Monster House”

Γκουίνεθ Πάλτροου επί σκηνής

Μέριλ Στριπ

Καλλιτεχνική Διεύθυνση:

Έντι Μέρφι (Dreamgirls)


“Dreamgirls”, Art Direction: John Myhre, Set Decoration: Nancy Haigh


“The Good Shepherd”, Art Direction: Jeannine Oppewall, Set Decoration: Gretchen Rau and Leslie E. Rollins

“Panʼs Labyrinth”, Art Direction: Eugenio Caballero, Set Decoration: Pilar Revuelta ΝΙΚΗΤΗΣ

“Pirates of the Caribbean: Dead Manʼs Chest”, Art Direction: Rick Heinrichs, Set Decoration: Cheryl A. Carasik


“The Prestige”, Art Direction: Nathan Crowley, Set Decoration: Julie Ochipinti

Καλύτερη Κινηματογράφηση:

Βράβευση της "Pans' Labyrinth" από την Νικόλ Κίντμαν


“The Black Dahlia”, Vilmos Zsigmond

“Children of Men”, Emmanuel Lubezki

“The Illusionist”, Dick Pope

“Panʼs Labyrinth”, Guillermo Navarro ΝΙΚΗΤΗΣ

“The Prestige”, Wally Pfister

Σχεδιασμός Κοστουμιών:

“Curse of the Golden Flower”, Yee Chung Man

“The Devil Wears Prada”, Patricia Field

“Dreamgirls”, Sharen Davis

“Marie Antoinette”, Milena Canonero ΝΙΚΗΤΡΙΑ

“The Queen”, Consolata Boyle

Χιου Τζάκμαν και Πενέλοπι Κρουζ

Τζένιφερ Λόπεζ

Ντοκιμαντέρ:

“Deliver Us from Evil”, Amy Berg and Frank Donner

An Inconvenient Truth”, Davis Guggenheim ΝΙΚΗΤΗΣ

“Iraq in Fragments”, James Longley and John Sinno

“Jesus Camp”, Heidi Ewing and Rachel Grady

“My Country, My Country”, Laura Poitras and Jocelyn Glatzer

Ο πρώην Αντιπρόεδρος των ΗΠΑ AL Gore με τον Leonardo Di Caprio

Κατρίν Ντενέβ και Κεν Βατανάμπε

Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους:

Ruby Yang καιThomas Lennon

“The Blood of Yingzhou District”, Ruby Yang and Thomas Lennon ΝΙΚΗΤΕΣ

“Recycled Life”, Leslie Iwerks and Mike Glad

“Rehearsing a Dream”, Karen Goodman and Kirk Simon

“Two Hands”, Nathaniel Kahn and Susan Rose Behr

Επεξεργασία:

“Babel”, Stephen Mirrione and Douglas Crise

“Blood Diamond”, Steven Rosenblum

“Children of Men”, Alex Rodriguez and Alfonso Cuaron

“The Departed”, Thelma Schoonmaker ΝΙΚΗΤΡΙΑ

“United 93”, Clare Douglas, Christopher Rouse and Richard Pearson

Μεικάπ:

“Apocalypto”, Aldo Signoretti and Vittorio Sodano

“Click”, Kazuhiro Tsuji and Bill Corso

“Panʼs Labyrinth”, David Marti and Montse Ribe ΝΙΚΗΤΕΣ

Ενορχήστρωση:

Gustavo Santaolalla


“Babel”, Gustavo Santaolalla ΝΙΚΗΤΗΣ

“The Good German”, Thomas Newman

“Notes on a Scandal”, Philip Glass

“Panʼs Labyrinth”, Javier Navarrete

“The Queen”, Alexandre Desplat

Τραγούδι:

Melissa Etheridge

“I Need to Wake Up” from “An Inconvenient Truth”, Music and lyric by Melissa Etheridge ΝΙΚΗΤΡΙΑ

“Listen” from “Dreamgirls”, Music by Henry Krieger and Scott Cutler, lyric by Ann Preven

“Love You Do” from “Dreamgirls”, Music by Henry Krieger, lyric by Siedah Garrett

“Our Town” from “Cars”, Music and Lyric by Randy Newman

“Patience” from “Dreamgirls”, Music by Henry Krieger, lyric by Willie Reale

Κινούμενα Σχέδια Μικρού Μήκους:

“The Danish Poet”, Torill Kove ΝΙΚΗΤΗΣ

“Lifted”, Gary Rydstrom

“The Little Matchgirl”, Roger Allers and Don Hahn

“Maestro”, Geza M. Toth

“No Time for Nuts”, Chris Renaud and Michael Thurmeier


Μικρού Μήκους:

“Binta and the Great Idea (Binta Y La Gran Idea), Javier Fesser and Luis Manso

“Eramos Pocos (One Too Many), Borja Cobeaga

“Helmer & Son”, Soren Pilmark and Kim Magnusson

“The Saviour”, Peter Templeman and Stuart Parkyn

“West Bank Story”, Ari Sandel ΝΙΚΗΤΗΣ

Ηχοληψία:

Alan Robert Murray και Bub Asman


“Apocalypto”, Sean McCormack and Kami Asgar

“Blood Diamond”, Lon Bender

“Flags of Our Fathers”, Alan Robert Murray and Bub Asman

“Letters from Iwo Jima”, Alan Robert Murray and Bub Asman ΝΙΚΗΤΕΣ

“Pirates of the Caribbean: Dead Manʼs Chest”, Christopher Boyers and George Watters II

Ντάνιελ Κρεγκ

Κέιτ Μπλάνσετ και Κλάιβ Όουεν

Ομιλούσα Ταινία:

“Apocalypto”, Kevin OʼConnell, Greg P. Russell and Fernando Camara

"Blood Diamond”, Andy Nelson, Anna Behlmer and Ivan Sharrock

“Dreamgirls”, Michael Minkler, Bob Beemer and Willie Burton ΝΙΚΗΤΕΣ

“Flags of Our Fathers”, John Reitz, Dave Campbell, Gregg Rudloff and Walt Martin

“Pirates of the Caribbean: Dead Manʼs Chest”, Paul Massey, Christopher Boyes and Lee Orloff

Αγνώριστος ο Τζακ Νίκολσον με την Νταϊάνα Κίτον

Τραγούδι από την Σελίν Ντιόν

Καλύτερα Εφφέ:

“Pirates of the Caribbean: Dead Manʼs Chest”, John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and Allen Hall ΝΙΚΗΤΕΣ

“Poseidon”, Boyd Shermis, Kim Libreri, Chaz Jarrett and John Frazier

“Superman Returns”, Mark Stetson, Neil Corbould, Richard R. Hoover and Jon Thum

Τιμητική Βράβευση:

Ένιο Μορικόνε και Κλιντ Ίστγουντ


Ennio Morricone

και η παρουσιάστρια της βραδιάς Ellen De Generas

Oscars 2007 - Dressed to impress !

Return to category
 
Τελευταία άρθρα